Results

Photo by Ted Martin

2016 RESULTS
Overall Winner Panerai timepiece:

Janley, 46ft George Kettenburg fractional rigged sloop 1948

Vintage Class A

  1. The Blue Peter, 65ft Alfred Mylne Cutter 1930
  2. Nordwind, 86ft Henry Gruber bermudian yawl 1939

Vintage Class B

  1. Mary Rose, 54ft Herreshoff schooner 1926
  2. Charm III, 50ft  John Alden staysail schooner 1928

Vintage Class C

  1. Janley, 46ft George Kettenburg fractional rigged sloop 1948
  2. Seefalke, II 41ft  H. Rasmussen bermuda sloop 1936
  3. Bellona, 43ft Max Oertz Ketch 1925
  4. Guiding Light 36ft Gauntlet Cutter 1936
  5. Cora, 26ft Harrison Butler cutter 1937
  6. Lorema, 25ft Tord Sunden folk boat 1942

Classic Class A

  1. Adix 178ft Holgate 3 masted gaff schooner 1983
  2. Alexa of London, 121ft Julius Strawinski gaff rigged cutter 1992
  3. Columbia, 141ft  Starling Burgess Gloucester fishing schooner 2014

Classic Class B

  1. Argo, 112ft Langan staysail schooner 2005
  2. Chronos, 157ft Klaus Roder staysail ketch 2013
  3. Kairos, 109ft Klaus Roder staysail schooner 2007

Classic Class C

  1. Heron, 52ft John Alden Gaff schooner 2003
  2. Seljm, 98ft Anselmi Boretti staysail schooner 1980
  3. Sorca, 55ft Murray Stevens nova scotia schooner 1978
  4. Juno, 65ft  Nat Benjamin Gaff schooner 2003

Classic Class D

  1. Paloma VI, 32ft Alfonso Allende Ocean Galea 1964
  2. Segue, 34ft Paul Johnson Venus ketch 1992
  3. Island Swift, 35ft Nick Skeates gaff cutter 1998

Traditional Class A

  1. Zemi,  42ft  Alwyn Enoe Carriacou sloop  2010
  2. Genesis, 42ft Alwyn Enoe Carriacou sloop 2005
  3. Free in St. Barth, 42ft Alwyn Enoe Carriacou sloop 2015
  4. Sweetheart, 36ft Zepharin Mclaren Carriacou sloop 1987
  5. Jambalaya, 65ft Jassie Compton Windward Islands schooner  2002

Spirit of Tradition Class A

  1. Dragonera, 75ft Joel White ketch 1975
  2. El Oro, 68ft Whitbread ketch 1974
  3. Rebecca, 140ft German Frers ketch 1999

Spirit of Tradition Class B

  1. Wild Horses, 76ft Joel White sloop 1998
  2. Free Spirit, 56ft Sean Macmillan Spirit bermudan sloop 2006     
  3. Braveheart of Sark, 75ft Andre Hoek cutter 1997

Classic GRP Class A

  1. Frolic, 44ft  Luders yawl 1967
  2. Petrana, 50ft  John Alden Ketch 1968
  3. Desiderata, 54ft John Alden schooner 1976
  4. Tamasha, 59ft Herreshoff ketch 1979

Classic GRP Class B

  1. Lazy Leg, 40ft William Tripp yawl 1969
  2. Calypso, 30ft John Alden cutter 1978
  3. Synia, 38ft William Tripp masthead sloop

Single Handed Race

 

Over 45 feet
1 Sorca

Under 45 feet
1 Lorema
2 Frolic
3 Lazy Leg

Spirit of Tradition
Free Spirit

Honourable Mention
Seefalke II

CONCOURS D’ELEGANCE –   Sponsored by Lunenburg Shipyard Alliance

OVERALL WINNER:
Nordwind

TRADITIONAL CLASS:
1 Genesis
2 Jambalaya
3 Free in St. Barths

SPIRIT OF TRADITION (Professionally Maintained):
1 Dragonara
2 Wild Horses
3 Braveheart

CLASSIC CLASS (Privately Maintained):
1 Segue
2 Island Swift
3 Paloma VI

VINTAGE CLASS (Privately Maintained):
1 Bellona
2 Janley
3 Seefalke

VINTAGE CLASS (Professionally Maintained):
1 Nordwind
2 The Blue Peter

ARNE FRIZZELL PRIZE (Greatest Attention to Structural Integrity, Safety):
Island Swift

SPECIAL MENTION OF THE JURY:
Adix

GRANDE DAMES:
1 Columbia
2 Adix